Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiStarlink Rehberi | Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Satın Alabilirim?

Starlink Rehberi | Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Satın Alabilirim?

Starlink internet bağlantısının geleceği mi yoksa Elon Musk için gösterişli bir oyuncak mı?

Hepimiz Elon Musk’ı dünyanın en iyi teknolojik girişimcilerinden biri olarak tanıyoruz. PayPal’dan Tesla’ya ve SpaceX’e kadar Musk, milyarlarca dolarlık şirketler kurmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Hemen hemen her girdiği işte bir numara olmayı başaran Musk, son girişimi olan Starlink için de benzer bir konuma sahip olabilir.

Bu teknoloji için heyecanlanmalı mıyız, yada gelecekte bizi neler bekliyor, kahvenizi hazırlayın ve okumaya devam edin dostlarım 🙂

Starlink Nedir?

Starlink bir telekomünikasyon firmasıdır. Şirket temel amaçlarını ‘Öncelikli olarak internet hizmeti alamayan kırsal alanlara, internet hizmeti vermek istiyoruz’ şeklinde açıklamıştır. Geçen yılın Nisan ayından bu yana, dünya yörüngesine 1.800 den fazla uydu göndermiştir.

Starlink Nasıl Çalışır?

Geleneksel uydulardan farklı olarak Starlink uyduları, kendi aralarında lazer teknolojisi kullanarak iletişim kurarlar (saniyede yaklaşık 300.000 km) Bu hız göz ününe alındığında eski telekomünikasyon yöntemlerini geride bırakması bekleniyor.

Bu yöntem, bir başka süper hızlı yöntem olan fiber optik internete biraz benzer. Fakat fiber optik internet, lazerler yerine ışık darbeleriyle çalışır.

Bu uyduların her biri, bu teknolojiyi kullanarak güçlü ve güvenilir bir bağlantı oluşturmak için yakındaki dört uyduyla birlikte çalışacak.

starlink rehberi

Starlink İnterneti Ne Kadar Hızlı Olacak?

Starlink’in resmi sitesi, internet hızlarının 50Mb/s ile 150Mb/s arasında değiştiğini belirtiyor. 50Mb/sn bu günlerde pek etkileyici sayılmazken, Starlink’in inanılmaz bir 150Mb/sn’ye ulaşmak üzere olduğu iddiası kesinlikle etkileyici.

150Mb/sn internet hızıyla, aynı anda birden fazla cihazda herhangi bir gecikme veya donma olmadan istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Dolayısıyla, Starlink gerçekten bu kadar yüksek hızlar sunabilirse, birçok insanın ilgisini çekecektir.

Bu hızlara ulaşmak hiç şüphesiz yoğun talebe neden olacaktır, ama bundan daha önemlisi kırsal alanlardaki insanlar bile süper hızlı internetin tadını çıkarabilir.

Starlink Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Baştan söyleyeyim, bu süper pahalı proje Elon Musk ve şirketi SpaceX için milyonlarca dolara mal oldu ve oluyor. Bu yüzden en azından ilk yıllarda bu hizmeti uygun fiyata almak olanaksız. Bu makalenin yazıldığı tarihte (Aralık 2021) resmi sitelerindeki aylık fiyat 99 Dolar olarak görünüyor. Güncel dolar kuru ile aylık 1300 lirayı aşıyor. Buna ek olarak uydu modemi de satın almanız gerekiyor ve şuandaki fiyatı 500 dolar.

Starlink Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?

Starlink tarafından yapılan yazılı açıklamada, çip krizi nedeniyle kitlerin geciktiği ve çip krizi çözülünce 2022 yılında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 45 ülkede hizmet vermeye başlayacakları da bildirildi. Starlink resmi sayfasını ziyaret ederek ön siparişte bulunmak da mümkün.

Sonuç

Starlink hamlesi ile internet dünyasında bir adım ileriye gitmemiz yakın görünüyor. Yeni bir teknoloji olduğu için ilk etapta bağlantı sorunları ve yüksek fatura gibi problemler yaşanacaktır fakat yörüngedeki uyduların sayısı arttıkça bağlantı hızı artacaktır. Bu teknoloji ilerledikçe ve doyum noktasına varınca ise fiyatların azalması da kaçınılmaz olacaktır. Zira ayda 99 dolar vermek bir Türk vatandaşı için pahalı, fakat yaptığım yabancı kaynaklı araştırmalarda Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde de insanlar fiyattan şikayetçi 🙂

Menderes Kahraman
Menderes Kahramanhttps://mendereskahraman.com
Google ödüllü web tasarım ve SEO uzmanı. Uzman olduğum konular hakkında araştırmalar yaparak, alanındaki en iyi içerikleri oluşturup yayınlıyorum. Beni Youtube ve Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Sponsorlu -spot_img

Popüler Yazılar