Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaFinansKripto Paraların Geleceği BTC, ETH, SHIBA, DOGE

Kripto Paraların Geleceği BTC, ETH, SHIBA, DOGE

Kripto Paraların Geleceği, 2023’de hangi kripto paralar yükselecek?

Kripto paralar, son birkaç yıldır en çok kazandıran yatırım araçlarından biri haline geldi. Bitcoin ilk ve en iyi bilinen kripto para birimi olmaya devam ederken, kelimenin tam anlamıyla binlerce başka kripto para sahneye girdi. Özellikle bazı yatırımcılar paralarını resmen katladılar.

Örneğin Bitcoin, şaşırtıcı bir şekilde %230 yıllık getiri ile Mart 2011’den Mart 2021’e kadar en iyi performans gösteren varlıktı. Bu süre zarfında bir sonraki en iyi performans gösteren varlık sınıfı, “sadece” %20 yıllık getiri ile QQQ sembolü olan Nasdaq-100 ETF idi. Pekala, hızla büyüyen kripto para piyasası için gelecek nasıl olacak? İşte 2023 senesi için en popüler kripto para birimi tahminlerinden bazılarına bir göz atalım.

Kripto Paraların Geleceği

Ethereum Bitcoin’i Geçebilir | 2023 Kripto Paraların Geleceği

Ethereum, Bitcoin kadar yaygın olarak bilinmemesiyle birlikte, aslında en az o kadar üne sahip olmalıydı. Şu anda, Ethereum ikinci en büyük kripto para birimidir ve kazanımları Bitcoin’i bile geride bırakmıştır. Mevcut yörüngeler devam ederse, Ethereum 2023’de en değerli kripto para birimi olarak Bitcoin’i kolaylıkla geçebilir. Bu, Ethereum’u sadece Bitcoin’e sahip olmaktan öte kripto portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için ilginç bir seçim haline getiriyor.

Kripto Paralar Ödeme Yöntemi Olarak Daha Fazla Kabul Edilecek

Kripto paralara karşı en büyük dezavantajlardan biri, geleneksel para birimleri gibi kabul edilmemesidir. Bu senaryo gerçekleşirse, birçok kripto para birimi gerçekten değerli hale gelebilir. Bununla birlikte, 2021’de olaylar bu şekilde gelişti ve eğilim 2023’de artarak devam edecek gibi görünüyor. Gittikçe daha fazla işletme Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasal ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlarsa, kriptoların hem uygulanabilirliği hem de değeri muhtemelen artacaktır.

Daha Fazla Ülke Kriptoyu Yasal Para Birimi Olarak Kabul Edecek

Eylül 2021’de El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Kripto para borsası BitMEX‘in CEO’su Alexander Höptner, 2023’de beş veya daha fazla ülkenin süreci takip edip kriptoyu yasal para birimi olarak kabul edebileceğini düşünüyor. Bu yeniliklerin başarılı olduğu görülürse, diğer ülkelerin de kriptoyu benimsemeye başlaması muhtemeldir.

Merkez Bankaları Kendi Dijital Paralarını Çıkarabilir

Çin, merkez bankası tarafından önerilen ‘kendi dijital para birimini oluşturma’ konusunda ülkeler arasındaki baskıya öncülük ediyor. Mevcut kripto para birimlerinden kaynaklanan tehditleri savuşturmak amacıyla, diğer birçok ülke de kendi dijital para birimlerini yaratmaya çalışıyor. Ülkeler, kendi dijital para birimlerini yöneterek ve kontrol ederek, mevcut kripto para birimlerinin düzensiz, merkezi olmayan yapısından kurtulabilir.

Yatırımcılar ve Şirketler Daha Çok Kripto Para Alabilir

Kripto para birimleri yaygın hale geldikçe, hem bireysel yatırımcıların hem de şirketlerin portföylerinde daha düzenli bir şekilde benimseniyor. Bazı finansal danışmanlar artık birkaç puanlık kripto para birimi tahsisi öneriyor ve daha fazla şirket kriptolara ve dijital varlıklara nakit tahsis ediyor. Bu tür tahsis değişiklikleri kendi ivmelerini kazanma eğilimindedir, bu da 2023’de kripto para birimlerine giderek daha fazla paranın akması anlamına geliyor. Örneğin dünyanın en zenginlerinden Elon Musk, şirketleri ve kişisel serveti için sık sık kripto para alım satımı yapmasıyla bir hayli konuşulmuştu.

Birçok Kripto Para Tarihe Karışacak | 2023 Kripto Paraların Geleceği

Sağlam bir temeli olmayan veya tamamen insanları dolandırma üzerine kurulan kripto paraların varlığı muhtemeldir. Örneğin Squid Game dizisinden esinlenerek çıkarılan Squid isimli kripto paranın değeri 2400 dolardan neredeyse sıfır dolara kadar düştü. Kripto paraya yatırım yapanlar birkaç dakika içinde milyonlarca dolar kaybetti. Bu tür kripto paralara ek olarak, yeterli yatırım almayan ve piyasada rekabet edemeyecek paraları da hesaba katarsak, birçok kripto paranın yok olacağını söyleyebiliriz.

2023 Kripto Paraların Geleceği | Sözün Özü

Kripto para birimleri görünürlük ve değerlenmede patlama yapmış olsa da, hala ana para birimleri veya ödeme kaynakları olarak kullanılmalarının çok uzağındalar. Dijital para birimleri sonunda geleneksel kağıt para birimlerinin yerini alsa veya en azından geleneksel kağıt para birimleriyle birlikte var olsa bile, yatırımcıların, hangisinin sektörde baskın uzun vadeli oyuncu olacağını bırakın, hangi kripto para birimlerinin hayatta kalacağını tam olarak tahmin etmesi bile zor. Yine de, kripto para birimlerinin 2023’de kullanım, görünürlük ve kar etmeye devam etmesi oldukça muhtemel görünüyor. Bu listedeki tahminlerin hepsi gerçekleşmeyecek olsa da, en azından birkaçının gerçekleşmesi muhtemel. Bu gelişen piyasaya katılmak istiyorsanız, kripto para biriminin yatırım portföyünüzde bir rol oynaması gerekip gerekmediğini belirlemek için, finansal danışmanınıza danışmanızı tavsiye ederim.

Menderes Kahraman
Menderes Kahramanhttps://mendereskahraman.com
Google ödüllü web tasarım ve SEO uzmanı. Uzman olduğum konular hakkında araştırmalar yaparak, alanındaki en iyi içerikleri oluşturup yayınlıyorum. Beni Youtube ve Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Sponsorlu -spot_img

Popüler Yazılar