Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagramInstagram Threads Nedir? Meta Threads Nasıl Kullanılır?

Instagram Threads Nedir? Meta Threads Nasıl Kullanılır?

Instagram Threads Nedir? Meta Threads Nasıl Kullanılır?

Türkiye saatiyle Perşembe günü 100’den fazla ülkede kullanıma açılan Instagram Threads nedir ve nasıl kullanılır? İşte hızlı bir rehber.

Instagram Threads Nedir? Meta Threads Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın ana şirketi  Meta, Perşembe günü potansiyel olarak Twitter’a rakip olabilecek metin tabanlı bir sosyal medya uygulaması olan Threads’i piyasaya sürdü. Instagram hesabınızdan giriş yapabilir, kullanıcı adınızı ve takipçilerinizi yeni platformda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Her ne kadar Threads’in ocak ayından itibaren geliştirilmeye başlandığını bilsek de, Elon Musk‘ın Twitter’a kısıtlama getirmesinden hemen sonra yayınlanması biraz manidar açıkçası 🙂

Twitter’daki kısıtlamalar ve belirsiz hava, kullanıcılar için farklı bir alternatif arama ortamı oluşturmuş olabilir. Threads, metin, video ve fotoğraf gönderme seçeneği ve gerçek zamanlı konuşmalara katılma yeteneği sağlamaktadır. Threads’e nasıl katılacağınız ve hangi özelliklerin mevcut olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Instagram Threads Nedir?

Meta’nın Instagram ekibi tarafından oluşturulan Threads, 500 karaktere kadar kısa gönderiler yayınlamanıza izin veren bir platformdur. En fazla 5 dakika uzunluğunda bağlantılar, fotoğraflar veya videolar ekleyebilirsiniz. Uygulama, Instagram hesabınıza bağlıdır ve Meta’ya göre, “bir Threads gönderisini Instagram hikayenizde kolayca paylaşabilir veya gönderinizi seçtiğiniz herhangi bir platformda bir bağlantı olarak paylaşabilirsiniz.”

Akışınız, Instagram’da veya Threads’da takip ettiğiniz kişi ve hesapların gönderilerinin yanı sıra keşfedilmemiş içerik önerilerini içerecektir. Ayrıca, akışınızdaki belirli kelimeleri filtreleme ve kimlerin sizden bahsetmesine izin verildiğini kısıtlama olanağına da sahipsiniz.

Özellikle dikkat etmeniz gereken bir konu var. Threads henüz çok yeni olduğu için, benzer isme sahip ama tamamen farklı programları indirenlerin sayısı az değil. Lütfen Threads’i kullanmak için sadece bu resmi linkleri kullanın:

Threads’in kullanımı ücretsizdir ve Apple App Store veya Google Play Store‘dan indirilebilir.

Threads Nasıl Kullanılır?

Platform, oturum açmak için Instagram giriş bilgilerinizi kullanmanızı gerektirdiğinden, Threads’e katılmak için bir Instagram hesabınızın olması gerekir.

Hesabınızı başlattığınızda, Instagram kullanıcı adınız taşınacaktır, ancak Meta’nın notlarına rağmen özelleştirilebilir bir profil oluşturabilirsiniz.

Instagram’da zaten takip ettiğiniz hesapları birkaç tıklama ile kolayca takip edebilir ve takipçilerinizi Threads’da sıfırdan başlamak yerine yeniden yönlendirebilirsiniz. Bir gönderi veya “Konu” oluşturduğunuzda, onu kimin görüntüleyebileceğini seçebilirsiniz; bu, tüm dünya veya takipçileriniz olabilir.

Özelliklere gelince, Twitter ve Instagram kullanıcıları bir profili takipten çıkma, şikayet etme, engelleme veya kısıtlama olanağına sahiptir. Instagram’da engellediğiniz herkes otomatik olarak Threads’da da engellenir. Diğer özellikler arasında ekran okuyucu desteği ve yapay zeka tarafından oluşturulan görüntü açıklamaları da bulunur.

Meta, Threads’i WordPress ve Mastodon gibi ActivityPub protokolünü destekleyen diğer uygulamalarla uyumlu ve entegre hale getirmek için çalıştığını söylüyor. Gelecekte şirket ideal olarak, Threads hesabına sahip olsun ya da olmasın, uyumlu bir uygulaması olan herkes için Threads gönderilerine erişilmesini istiyor.

Instagram Threads ve Twitter

İki teknoloji devi arasındaki rekabet, Musk ve Mark Zuckerberg arasında önerilen kafes maçının ötesine geçiyor. Threads’in yerleşik Instagram bağlantısı ile kısa sürede kullanıcı kazanmayı çok daha kolay hale getirebilir. Musk, Twitter’ın sınırını doğrulanmış kullanıcılar için günde 10.000, doğrulanmamış için günde 1.000 ve doğrulanmamış yeni kullanıcılar için 500 gönderi olarak değiştirmiş olsa da, bu hareket abonelerin ve reklamverenlerin kaybına neden olabilir.

Bununla birlikte, yeni Threads platformunun da kendisine karşı çıkanları var. Forrester analisti Mike Proulx, Meta’nın Twitter’a yönelik mevcut memnuniyetsizlik dalgasından yararlandığını ve şirketin daha önce Threads’i başarısız bir şekilde başlatıp kapattığını iddia ediyor.

Platform çok yeni olmasına rağmen an itibariyle 20 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştı bile. Peki siz Threads hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum olarak belirtin.

Menderes Kahraman
Menderes Kahramanhttps://mendereskahraman.com
Google ödüllü web tasarım ve SEO uzmanı. Uzman olduğum konular hakkında araştırmalar yaparak, alanındaki en iyi içerikleri oluşturup yayınlıyorum. Beni Youtube ve Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Sponsorlu -spot_img

Popüler Yazılar