Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSEOGoogle Anahtar Kelime Planlayıcı | 3 Adımda İlk Sayfaya Çıkın

Google Anahtar Kelime Planlayıcı | 3 Adımda İlk Sayfaya Çıkın

Google Anahtar Kelime Planlayıcı | 3 Adımda İlk Sayfaya Çıkın

Anahtar kelime araştırması yapmak genellikle SEO’nun kilit taşı olarak düşünülür ve birçok SEO stratejisinin temelini oluşturur. Çünkü insanların ne aradığını bilmeden onları sitenize çekmeniz mümkün değildir.

İster SEO‘da yeni olun ister yıllardır bu işi yapıyor olun, düzenli olarak anahtar kelime araştırması yapıyor olmalısınız. Ben yıllardır SEO işlerini yaptığım müşterilerimin sitelerinde, en dikkat ettiğim konular arasında anahtar kelime planlama işini başta tutuyorum. Kendi tecrübelerime göre de, bu işin anahtarı burada yatıyor.

Peki asıl soru şu: En iyi anahtar kelime planlaması nasıl yapılır?

SEO yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, burada oyununuzu geliştirmenize veya iş akışınızdaki gereksiz bir adımı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak yeni bir ipucu bulacağınıza eminim 🙂

1. Sayılara Değil Kaliteye Odaklanın

Buradan başlayın:

  • Arama motoru kullanarak rakiplerinizi belirleyin.
  • Anahtar kelime çakışmasını analiz edin.
  • Çarpışma mesafesindeki anahtar kelimeleri belirleyin.

Elde ettiğiniz anahtar kelimeleri önem sırasına göre not etmeniz gerekiyor. Ancak zamanınız kısıtlıysa ve bu sonuçlara daha hızlı ulaşmanız gerekiyorsa, Google anahtar kelime planlayıcı gibi araçlarla da ücretsiz çalışabilirsiniz.

Çok daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız ve bu işe bir bütçe ayırma imkanınız varsa, kesinlikle Semrush‘a güvenebilirsiniz. Semrush tamamen Türkçe ve SEO işi yapanlar için bir cennet 🙂

Peki, kalite derken neyi kastediyoruz?

Kalite iş hedeflerinize bağlı olsa da, genel olarak konuşmak gerekirse, gerçek ticari rakiplerinize veya şu anda çözümünüz olan anahtar kelimeler ve konular için ilk sayfada kim sıralanıyorsa ona kıyasla arama sonuçlarında nasıl daha görünür olabileceğinize bakacaksınız. Yani, buradan başlayabilirsiniz.

Herhangi bir varsayımda bulunmadan önce gerçek rakiplerinizin kim olduğunu netleştirin. Onları paylaştığınız anahtar kelimelerin yüzdesine göre değerlendirin.

google anahtar kelime planlayıcı - semrush
Örnek olarak Semrush’da “beyaz tişört” araması yaptım.

2. Gruplama Sürecinizi Otomatikleştirin.

Alakalı anahtar kelimelerden oluşan bir liste harika bir başlangıçtır, ancak doğal olarak birbiriyle örtüşen çok benzer ifadelerden oluşan uzun bir liste elde edebilirsiniz. Eyleme geçirilebilir SEO ve içerik stratejisi oluşturmak için benzer anahtar kelimeleri bir arada gruplamak, kaç adet içerik oluşturmanız veya geliştirmeniz gerektiğini anlamak açısından önemlidir.

  • Çekirdek anahtar kelimenizi belirleyin.
  • Kaynak türüne göre filtreleyin.
  • Benzer anahtar kelimeleri gruplayın.

Anahtar kelimeleri gruplama işlemi, benzer bir amaca sahip olabilecek anahtar kelimeleri belirlemenize olanak tanır.

Örneğin, “elmalı turta tarifleri” araması yapan biri, “elmalı turta nasıl yapılır” araması yapan biriyle aynı arama amacına sahip olabilir. Bu anahtar kelimeleri birlikte gruplandırarak, aynı anda birden fazla anahtar kelimeyi hedefleme fırsatlarını belirleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri manuel olarak gruplamak, kaç anahtar kelimeyle çalıştığınıza bağlı olarak yoğun emek gerektirebilir. Şu anda Excel’de kendi başınıza yaptığınız işlemi basitleştiren bir araç varsa, onu kullanın! Sonuçta SEO yazılımlarının var olmasının bir nedeni var. El işçiliğini ne kadar azaltabilirseniz, o kadar çok müşteriyi destekleyebilir ve diğer SEO görevlerine o kadar çok zaman ayırabilirsiniz.

Birbirine benzeyen anahtar kelimelerden oluşan gruplar oluşturmak için muğlak anahtar kelime listenizde eleme yapmak yerine, içerik ekibinize yardımcı olacak anahtar kelime ve kelime öbekleri türlerini belirlemenize yardımcı olacak bir anahtar kelime gruplama aracı kullanın.

3. Hacmi Organik TO% ile Dengeleyin

En iyi anahtar kelime gruplarınızı belirledikten ve bunları anahtar kelime listenize ekledikten sonra, en iyi bahislere öncelik vermenin ideal yolu, aylık arama hacminin ağırlığını Organik TO ile dengelemektir.

  • Gruplandırılmış anahtar kelimeleri bir anahtar kelime listesine ekleyin.
  • Organik TO’ya göre sıralayın.
  • Organik TO ve Hacme göre hedef anahtar kelimeleri belirleyin.

Bu, Google Search Console’daki TO’dan farklıdır (sitenize kaç kişinin tıkladığını bildirir) –

Organik TO, dikkat çekmek için rekabet edecek SERP’te görünen diğer tüm öğeleri hesaba katan gerçek dünya verilerine karşı Moz’un tescilli modellemesine dayanarak bir tıklama alma olasılığınızı tahmin eder.

Anahtar Kelime Altınının Kilidini Açmanın 3 YoluMoz.com’dan ekran görüntüsü, Ekim 2022
Hedeflerinize bağlı olarak, daha yüksek TO% lehine birkaç düşük hacimli anahtar kelime seçmeye karar verebilirsiniz.

Anahtar Kelime Gezgini’ndeki Listeler aracını kullanarak, güçlü anahtar kelimelerinizin nerede olduğunu iyi bir şekilde anlamak için Organik TO% ile Hacmi kolayca birleştirebilirsiniz. Öncelik metriği, Hacim, Zorluk ve Organik TO’yu birleştirerek işinizi kolaylaştırır.

Sonuç | Google Anahtar Kelime Planlayıcı

İşte karşınızda. Anahtar kelime araştırmanızın etkinliğini artırmanın, zamandan tasarruf etmenin ve sonuçlara ulaşmanın üç farklı yolu. Bu ipuçlarını uygulama sıranız muhtemelen yolculuğunuzun hangi aşamasında olduğunuza veya projenize göre değişecektir. Ancak buradaki bir numaralı çıkarım, kaliteye odaklanmak, mümkün olan yerlerde otomatikleştirmek ve hikayenin yalnızca arama hacminden daha fazlası olduğunu hatırlamaktır.

Menderes Kahraman
Menderes Kahramanhttps://mendereskahraman.com
Google ödüllü web tasarım ve SEO uzmanı. Uzman olduğum konular hakkında araştırmalar yaparak, alanındaki en iyi içerikleri oluşturup yayınlıyorum. Beni Youtube ve Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Sponsorlu -spot_img

Popüler Yazılar